Звуки і букви.
Щоб правильно написати слово із сумнівним приголосним звуком, треба змінити:
Укажи ряд слів, у яких наголос падає на перший склад
Молоко, горобець, кукурудза
Білка, множник, колесо
Корова, дитина, читання
Обери ПРАВИЛЬНУ відповідь:
4 звуки, 4 букви
5 звуків, 4 букви
Оберіть ПРАВИЛЬНУ відповідь:
5 звуків, 6 букв
6 звуків, 6 букв
6 звуків, 5 букв
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома
Урок “Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї та щ.”
• Формувати вміння записувати слова за алфавітом, відтворювати слова звукописом. • Развивати фонемний слух, слухову пам’ять, увагу,культуру усного мовлення, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів. • Виховувати почуття відповідальності у ставлені до навчання, розуміння необхідності здобувати нові знання; виховувати повагу до рідної мови.
Урок української мови в 5 класі
Тема уроку. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї та щ.
Мета уроку: поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, розкрити співвідношення звуків і літер у слові.
Задач і урок у :
- Форм увати вміння записувати слова за алфавітом, відтворювати слова звукописом.
- Развиват и фонемний слух, слухову пам’ять, увагу,культуру усного мовлення, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів .
- В иховувати почуття відповідальності у ставлені до навчання, розуміння необхідності здобувати нові знання; виховувати повагу до рідної мови .
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок (формування мовної та мовленнєвознавчої компетенцій)
Об ладнання :
- Таблиці «Органи мовлення» .
- Український алфавіт .
- Роздавальний матеріал .
Методична література :
Методичні рекомендації до підручника О.В.Заболотного, В.В. Заболотного « Українська мова » (5 клас).
У мовні позначки в таблиці :
М — метапредметні результати ;
З — загальнонавчальні результати;
О — особистісні результати;
П — предметні результати .
Перебіг уроку
Ко ментарі , результат и держстандарту
1. Орг анізаційний момент . Привітання.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Актуалізація опорних знань.
Учні, які результати ви очікуєте від сьогоднішньог o уроку?
1. На цьому уроці я хочу навчатися …
2. На цьому уроці я буду вдосконалювати…,
Експрес-бесіда
Учні, звернемо увагу на український алфавіт.
Учень: В українському алфавіті 33 букви.
Учень: В українській мові 38 звуків
Учень: Голосних звуків 6.
Розглянемо таблицю «Органи мовлення» .
Мовленнєвий апарат складається з органів дихання й органів, які безпосередньо беруть участь у творенні звуків, зокрема: гортань , голосові зв’язки , язик , м’яке й тверде піднебіння , зуби верхньої та нижньої щелеп, губи , носопролиг та резонаторні нутро́вини (порожнини).
Учень: Приголосні звуки утворюються за допомогою шуму і голосу, або лише за допомогою шуму.
Учень: Приголосні звуки бувають дзвінкі, глухі, тверді, м ’ які..
Учитель:В українській мові 32 приголосн их звук а складаються з голосу й шуму або тільки шуму.
Сонорні (Г > Ш) – [в] [л] [л’] [м] [н] [н’] [р] [р’] – не мають пар.
Глухі – Г – лише шум [т] [т’] [с] [с’] [ф] [п] [ш] [ч] [ц] [ц’] [х] [к].
Шумні звуки (дзвінкі та глухі) становлять акустичні пари.
Губні – [б] [п] [в] [м] [ф]
Язикові – [т] [т’] [д] [д’] [з] [з’] [дз] [дз’] [ц] [ц’] [с] [с’] [л] [л’] [н] [н’] [р] [р’] [ж] [ш] [дж] [ч] [к] [г] [х].
О: застосування набутих знань, умінь, навичок
М: відповідати на запитання і вирішувати завдання не репродуктивного характеру
З: планування, організація, контроль навчальної роботи
М: Встановлювати причино-наслідкові звязки
4. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
( Інформаційна компетентність)
Учитель: А зараз послухайте рядки вірша М. Чернявського “ Рідний край” і скажіть, що хотів автор сказати і чи вам подобається вірш?
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай ,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в гущині рай,
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей , — без Батьківщини.
Відповіді учнів про те, що автор хотів ствердити і що вірш справді подобається.
1) — А що потрібно для того, щоб і майбутні покоління могли торкнутися краси слова?
— Потрібно залишити письмові пам’ятки.
Отже, потрібно записати почуте за допомогою букв.
Буква – графічне зображення звука.
2) Отже, буква – це графічне зображення звука. А що ж таке сукупність букв кожної мови, які розміщені в певному порядку?
— А який синонім до слова алфавіт ви знаєте?
- Азбуку знаєте? Отже, перевіримо. У кожного на листочку є слова. Їх потрібно записати правильно і ми отримаємо мудрий вислів про алфавіт:
Колективна робота
(Очікувані результати)
Вишеньк а , ві з , гор б , доверх у , жайвороно к , жердк а , здога д , зерн о , зовсі м , зранк у , листопа д , лица р , личк о , лі с , перелі т , радощ і , са д , холодн о , цуко р , чист о , шлан г , щітк а .
Азбука – до мудрості дорога .
Вчитель : Отже, азбука й справді до мудрості дорога. Пропоную продовжити наш урок і дізнатися цікаві речі про букви української абетки.
Всі сідайте зручно, діти.
Домовимось – не шуміти
на уроці, не дрімати,
гарно руку піднімати,
щоб нам не було мороки.
Всі готові до уроку?
По лісочку зайчик біг,
він торбинку дітям ніс.
Об пеньочок зачепилась
та торбинка, й покотилась…
Я торбинку ту знайшла,
вам у школу принесла.
Що ж, тепер часу не гаймо
і торбинку відкриваймо!
« Мікрофон» . Що ж очікуємо від уроку, що ж в торбинці?
Учні дають свої варіанти відповіді (морквина, смаколики, грибочки…)
Вчитель. У торбині незвичайні літери Я, Ю, Є, Ї, Щ.
Шановні, діти! Сьогодні перед нами стоїть нелегке завдання: ми повинні повторити знання з фонетики, отримані раніше і здобути нові. Тема нашого уроку: « Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї
та щ.»
На дошці записані слова.
Називаємо, матір’ю, українська, має, Європа
Створення проблемної ситуації. Виконуючи завдання, учень не зміг з ’ ясувати, чому літери я, є, ю, ї можуть позначати різну кількість звуків. Хлопчик звернувся по допомогу до вас.
. Як ви вважаєте, якими правилами повинен керуватися учень, щоб правильно записати слова у фонетичну транскрипцію.
О: застосування набутих знань, умінь, навичок та способів діяльності у практичному житті
П: формування способів навчальної, пізнавальної, комунікативної, практичної діяльності
М: приймати рішення в ситуації вибору
З: вміння слухати співрозмовника, вести діалог, розмірковувати
5. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота з теоретичним матеріалом
Відкриємо підручник на сторінці 94, прошу звернути увагу на таблицю, прочитаємо інформацію, обговорюючи правила.
Читання нового матеріалу з підручника. Бесіда
- Що нового ви дізналися?
- Скільки звуків позначає літера ї та щ?
- Чи завжди літери я, ю, є позначають два звуки?
- Наведіть приклади, коли букви я, ю, є позначають один звук.
Букви я, ю,є можуть позначати як один так і два звуки. Два звуки я, ю, є позначають у трьох випадках:
1. Коли вони стоять на початку слова: слово «яблуко» транскрибується наступним чином – [йáблуко].
2. Два звуки я, ю, є позначають всередині слова після голосного: маяк – [майáк].
3. Після апострофа , а також після м’якого знака я, , ю, є позначають два звуки: здоров’я – [здорóвйа] .
4. Буква ї та щ – завжди позначають два звуки.
П: знання, вміння і навички у відповідності з програмою
З: смислове читання, засвоєння інформації, вміння слухати, вести діалог, розмірковувати
6.Виконання вправ на закріплення нового матеріалу
Колективна робота
Порахувати звуки та букви у поданих словах. Чому звуків більше і як їх позначити. Довести свою відповідь, використовуючи правила.
Над кожним словом позначити номер правила.
- коли стоять на початку, слова;
- в середині або в кінці після букв,що позначають голосні;
- після апострофа і м’якого знака.
Приклад: (Очікувані результати)
- явір (1), юрба, єдиний;
- Пояс(2), союз, поєдинок;
- м’ята(3), в’юн, Ньютон(3), бар’єр.
[ ЙЕ ]
Є ‹
[ Е ] [ ЙУ]
Ю ‹
[У ]
[ЙА]
Я ‹
[А] Ї – завжди
Розподільний диктант з поясненням.
Учні записують слова, пояснюючи свій вибір за допомогою правил.
Подані слова запишіть у два стовпчики: в перший- слова , у яких ці букви позначають два звуки, в другий- один звук і м ’ якість попереднього приголосного.
К онвалія, хом’як, ящірка, слива, лілія, лисиця, ведмідь, лось, косуля, їжачок, заєць , чорнобривці, півонія, груша, яблуня, абрикос, ялиця, ялина, їжачок, ведмідь, явір, акація, жоржина, яблуня, троянда, тополя, сосна, півонія, бузок Киянка, ялина, лілія, конвалія, чорнобривці.
7.Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Індивідуальна робота ( навчально-пізнавальна компетентність)
Виконання завдання за картками.
Виділені слова передати звукописом. Вимова ,яких приголосних різниться? Якими літерами передається мякість приголосних на письмі?
- Спустися в люк, знайди там лук.
- Піди в ліс, там гуляє лис.
- Піди на лан, підстережи лань.
- Піди в сад, під деревом сядь.
Відгадати шаради. Слова-відгадки передати звукописом, назвіть звуки, якими вони різняться. У чому полягає відмінність між дзвінкими й глухими приголосними?
- З [Д] скликаю всіх до себе: друзі, м’яч, погода – рай!
З [Т] – мене писати треба- вибирай!
- З [Ш] я могутній східний цар, сиджу собі на троні,
З [ж] я шалений, дикий страх, рятуюсь від погоні.
Словник. Шарада – загадка, побудована на визначенні слова за його частинами, поданими описово.
Двір- твір; шах- жах.
П: формування способів практичної діяльності
М:ставити питання і формулювати навчальні завдання
З: пізнавальні вміння, узагальнення, систематизація аналіз.
О: застосування набутих знань, умінь, навичок, уміння працювати в команді
7.Усвідомлення та закріплення здобутих знань, удосконалення практичних умінь і навичок.( комунікативна компетентність)
Прочитайте прислів’я. На місці крапок уставте пропущені букви. Визначте та підкресліть слова, у яких кількість букв і звуків не збігається. Поясніть таку розбіжність.
1.Стр і ла ран и ть тіло, а язик – душу. 2.Образ и ти людину – не штука, зумій пр и хилити серце. З.Є слова гостр і ші за меч. 4.В одне вухо впускай, як у дв е рі, а в друге – як у в о рота. 5.Що одн о му при є мно , другому – як гострий меч. 6.З ус ь ого, що мовиться, несказане – найкраще.
П: види діяльності щодо отримання нового знання в межах навчального предмета
М: формування міжпредметних вмінь учнів
З: узагальнення, систематизація знань
О: застосування набутих знань, умінь, навичок
8.Контрольно-рефлексійний етап (формування діяльнісної компетентності)
1. Для чого люди винайшли письмо? Висловте припущення, чому в давнину деякі народи спочатку використовували малюнкове письмо, але потім від нього відмовились і перейшли до ієрогліфічного, де кожен знак передає ціле слово або його частину.
Щоб правильно відповісти на питання поміркуйте:
а) чи легко писати малюнковим письмом;
б) чи можна за допомогою малюнків передати таку, наприклад, думку: «Бережіть честь змолоду!»
2. Завдяки чому вдається швидко знаходити потрібні слова у словниках, які містять десятки і сотні тисяч слів?
3. У яких словах звуків удвічі більше, ніж букв?
4. Які звуки не мають «власних» букв для позначення на письмі і «позичають» їх в інших звуків?
5. Які пари звуків можуть «ховатися» під однією буквою?
6. Прочитайте слова. Який звук стоїть на початку слова – голосний чи приголосний?
Яблуко, яма, їжачок, єнот, Юлія.
10. Яку роль відіграє апостроф у писемному мовленні?
Щоб дати правильну відповідь, поміркуйте над такими питаннями: 1) Як би вимовлялись слова з апострофом, якби цей знак був пропущений?
П: формування рефлексії
О: формування вміння узагальнювати, .виражати свою думку
9. Рефлексія (цінністно-смислова компетентність)
1. Що вивчили на уроці?
2. Які букви позначають два звуки?
- У якій позиції літери я, ю, є, ї позначають два звуки?
- У якій позиції літери я, ю, є, ї позначають один звук?
- Скільки звуків позначає буква щ?
3.Вирішення проблемного питання.
10.Домашнє завдання
С.93-94 вивчити правила, Вправа198
Учні сьогоднішній урок хочу закінчити віршем Івана Малковича «Свічечка букви Ї»
Хай це можливо і не найсуттєвіше
покликана захищати своїми долоньками
крихітну свічечку букви «ї»
витягнувшись на пальчиках
оберігати місячний серпик
що зрізаний з неба
разом із ниточкою
бо кажуть дитино
що мова наша — солов’їна
можуть настати і такі часи
коли нашої мови
не буде пам’ятати
тому не можна покладатися