Перевірені досвідом рекомендації Українцям Як визначити розряд у частки

Як визначити розряд у частки

Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням

поглиблювати й систематизувати знання в учнів про частку як службову частину мови, формувати вміння розрізняти розряди часток за зазначенням; розвивати в дітей уміння працювати з підручником, виділяти головне, зв’язко висловлювати думку; виробляти вміння та навички грамотного письма; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотизм, почуття гордості за свою націю.

Урок української мови в 7 класі

Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням

Проведений учителем української мови та літератури

Печенюгівського навчально-виховного комплексу

Гаєвською Світланою Анатоліївною

Культурологічна тема: «Україно, у серці твоїм назавжди серця поколінь воєдино злилися».

Мета: поглиблювати й систематизувати знання в учнів про частку як службову частину мови, формувати вміння розрізняти розряди часток за зазначенням; розвивати в дітей уміння працювати з підручником, виділяти головне, зв’язко висловлювати думку; виробляти вміння та навички грамотного письма; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотизм, почуття гордості за свою націю.

Обладнання: комп’ютер, роздатковий матеріал, узагальнюючі таблиці, підручники, словники, фонозапис пісні В. Баранова «До українців».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграф: Україно! Ти – моя молитва.

Гримотить над світом люта битва

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

Незакінчене речення.

ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань.

«Ґронування». Колективно побудуйте ґроно «Частини мови».

  • Які службові частини мови ви вже вивчили? Охарактеризуйте прийменник і сполучник як службові частини мови.

Цілевизначення і планування.

Оголошення теми уроку.

Робота з епіграфом. Прочитайте епіграф до уроку. Як ви розумієте епіграф? Що відомо вам про автора цих рядків?

ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1. Систематизуюча розповідь учителя (з елементами бесіди, лінгвістичного аналізу тексту з використанням таблиці 1. Таблиця 1.

Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням. Частка в спонукальних й окличних реченнях

В поурочному плані та презентації до уроку розміщений матеріал, який дає можливість учням вивчити службову частину мови – частку. Учні можуть виконати цікаві завдання, щоб зрозуміти подану тему.

Українська мова 7 клас

Тема. Частка як службова частина мови. Розряди часток за значенням. Частка в спонукальних й окличних реченнях ( Слайд 2)

Мета: формування ключових компетентностей: мовна компетентність;

познайомити учнів з часткою як службовою частиною мови її розрядами; удосконалювати вміння знаходити частки в реченнях та визначати їх роль і розряди за значенням у спонукальних та окличних реченнях;

розвивати творчі вміння використання часток у власних висловлюваннях;

виховувати любов до усної народної творчості рідного краю. ( Слайд 3)

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. ( Слайд 4)

Обладнання : презентація

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

1. Мозковий штурм. ( Слайд 5)

Завдання. Записати уривок із жниварської пісні, над кожним словом надписати частину мови до якого воно відноситься, зробити синтаксичний розбір першого речення.

А сонечко котиться, котиться,

Нам додому хочеться, хочеться.

Хазяїне наш нам додому час!

Вже сонечко під липкою, під липкою,

Труси пане калиткою, калиткою.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Слово вчителя. Ви вже розпочали вивчати службові частини мови. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство ще з однією службовою частиною мови – часткою. З’ясуємо, які розряди має частка та її роль у реченнях.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Часткою називається службова частина мови, яка надає реченню чи окремим його членам певних відтінків значення або служить для утворення окремих граматичних форм . Наприклад: Невже тобі воля не обридла? (Леся Українка). Чує серце недоленьку,с казати не вміє (Т. Шевченко). ( Слайд 6)

Лексичне значення – не має.

Морфологічні ознаки – незмінне слово.

Синтаксична роль – членом речення не буває.

Роль у мові – утворює окремі слова, граматичні форми; надає реченню або словам певного відтінку. ( Слайд 7)

За значенням і вживанням частки поділяються на модальні (фразові), заперечні й формотворчі.

Модальні частки поділяються на кілька типів:

  • питальні : чи, хіба, невже, що,за;
  • підсилювальн і: аж, же, ж, би, б, то, таки, і;
  • стверджувальні : еге, отож, а також, так, авжеж;
  • вказівні : це, оце, то, ось, он, ото;
  • видільні :тільки, лише, же, ж, хоч (а), таки;
  • порівняльні : мов, немов, наче, неначе,як, майже, приблизно, мало, ледве не;
  • означальні :ледве, якраз, саме, просто, майже;
  • спонукальні : бодай, ну-бо, ну-но, годі; ( Слайд 8)

Заперечні частки не, ні, ані слугують для заперечення змісту цілого або окремої частини. Частки не,ні можуть мати підсилювальне значення.

Словотворчі й формотворчі частки слугують для творення:

  • зворотніх дієслів;
  • неозначених займенників та прислівників: дехто, деколи, будь-що, хтось, колись;
  • дієслів наказового способу: хай,нехай .
  • дієслів умовного способу: би, б.
  • найвищого ступеня порівняння прикметників і прислівників (най-)

( Слайд 10)

IV . Виконання системних практичних завдань творчого характеру.

Записати частки, розподіливши їх у три стовпчики: а) модальні;

б) заперечні; в) формотворчі.

Хай, нехай, би, не, ні, ані, хіба, чи, невже, що за, що то, ось, от, це, оце, ото, он, ген, саме, якраз, справді, точно, власне, хоча б, аж, же, мовби, годі, бодай, бо, давай.

Записати уривки з пісень підкреслити службові частини мови, а над часткою надписати розряд, визначити тип речення.

Чи я в лузі не калина була,

Чи я в лузі не червона була?

Від поданих слів утворити за допомогою часток форми слова. Записати їх і скласти з ними речення.

Боролись, живе, носить, полетів, здолають.

За роботу, все гаразд! ( Слайд 14)

( Слайд 15)

Скласти три речення окличні або спонукальні на тему «Моя Україна»

  1. Лінгвістична гра “Зайве слово”. Серед записаних в рядок слів знайти зайве слово. Пояснити свій вибір. (Слайд 16)

г) Майже, приблизно, тому що.

V . Підсумок уроку.

1. Етап рефлексії. ( Слайд 17)

– Яку частину мови ми сьогодні вивчали?

– Чи має частка лексичне і морфологічне значення?

– Яким членом речення виступає частка у реченні?

– На які групи поділяється частка?

VI . Домашнє завдання. ( Слайд 18)

Вивчити розряди часток. Скласти і записати твір-мініатюру на тему: «Моє рідне село» використовуючи частки.

Related Post

Скільки витрачають на дитину на місяцьСкільки витрачають на дитину на місяць

Наразі батьки стверджують, що в середньому на новонароджену дитину витрачають три тисячі на місяць. Допомоги від держави вистачає на тиждень, не більше. І навіть якщо виплати зростуть, то додаткові 180

Чим годувати маленького баранчикаЧим годувати маленького баранчика

Годівля щойно народжених ягнят. Перші 5 днів після народження ягнята харчуються виключно молоком матері. Якщо вівцематка загинула під час пологів, то молодняк підсаджують до інших самочок. Якщо немає такої можливості,