Перевірені досвідом рекомендації Українцям Скільки звуків у першому складі ожина

Скільки звуків у першому складі ожина

Урок 29. Буква «ї», позначення нею звуків [йі]. Читання складів, слів з вивченими літерами
Букварний період (читання) (уроки 22-38)

Мета. Навчальна: ознайомити дітей з буквою ї, позначенням нею двох звуків [йі]; вправляти у звуко-буквеному аналізі слів із цією буквою. Розвивальна: розвивати уміння зіставляти малюнки й речення, самостійно будувати діалог на задану тему. Виховна: виховувати бажання вчитися.

Засоби навчання. Цеглинки LEGO, олівці, ґудзики, пластилін для викладання букв, зображення українців, ілюстрації про Київ.

Інтеграція. Громадянська та історична галузь.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

Організація класу.

· Гра «Що в нас схожого?»

Учитель роздає дітям картки із запитаннями щодо смаків, уподобань, звичок або сім’ї. Наприклад: «Яка твоя улюблена тварина?», «Чи є в тебе братик або сестричка?», «О котрій годині ти зазвичай лягаєш спати?»

Діти пишуть відповіді або ж просто думають над ними нетривалий час, а потім починають хаотично ходити по аудиторії, обирати собі пару та обговорювати, наскільки схожі або різні їхні смаки. Важливо, щоб учні не соромилися обирати партнера для спілкування самостійно. Однак вчитель може обмежити час спілкування кожної пари (наприклад, 2 хвилини), а потім попросити підійти до іншого однокласника.

II. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

— Зробіть звуковий аналіз слова Україна. Чи можемо ми записати це слово?

Діти доходять до висновку, що потрібно вивчити ще одну літеру.

2. Оголошення теми та завдань уроку.

3. Підготовка до вивчення нової букви.

· Слухання вірша Тамари Коломієць.

— Про кого ви прослухали вірш? Що вам відомо про їжачка? Розгляньте зображення їжачка, розкажіть про нього.

4. Дослідження мовних явищ (вимови звука [йі]).

— Назвіть послідовно звуки у слові їжачок. Поділіть слово на склади. Вимовте кожен склад. Який голосний чуєте у першому складі? А який приголосний чуєте перед [і]? Вимовте злито звуки [й], [і]. Позначте цеглинками перший склад. Вимовте другий склад. Охарактеризуйте звуки. Позначте їх цеглинками. Які звуки чуєте у третьому складі? Позначте їх. Викладіть літерами другий і третій склади. Ще раз вимовте перший склад. Запам’ятайте, що в українській мові звуки [йі] позначаються буквою «ї».

5. Гра «Ланцюжок».

Учні утворюють ланцюжок слів: називають слова з виучуваним звуком та визначають місце звука у слові. При потребі вчитель демонструє предметні малюнки.

Їжачок і їжачиха

Їли знайдені горіхи.

— Доспіли! Їжачиха мовчки їла.

— їли, їли, недоїли —

— Викладіть стільки цеглинок, скільки згадується слів із літерою «ї».

— Складіть речення про їжака. Побудуйте із цеглинок схему речення.

6. Ознайомлення з буквою «ї».

Показ картки з великою й малою літерами, аналіз будови, викладання за допомогою квасолинок букви. Учитель показує місце букви в касі букв.

І без Ї не ступить кроку,

Поміж ними чвар нема.

І до Ї моргає оком,

Ї у відповідь — двома.

Викладання букви ї з цеглинок, з олівця та ґудзиків, ліплення з пластиліну.

— Які звуки позначає буква «ї»? Яка ще з вивчених літер позначає два звуки? Покажіть її в касі. Чи завжди «я» позначає два звуки? Запам’ятайте, що буква «ї» завжди позначає два звуки.

7. Робота за підручником (с. 42).

— Як можна одним словом назвати українку й українця? (Українці.)

Промовляння ланцюжків слів у словах. Викладання з LEGO-цеглинок звукової моделі слів українка, українець на вибір.

Вправа «Прочитай швидко».

Гра «Склади слова»: поїхали, виїхали, заїхали, доїхали, поїхати, виїхати, заїхати, доїхати.

Читання слів у променевидних таблицях.

· Гра «Утвори пари».

Держава — Україна, річка — Дніпро, Дерево — верба.

8. Бесіда про Київ (з опорою на ілюстрації).

— Яку назву має наша держава? Як називають жителів України? Якою мовою ми розмовляємо? Яке місто є столицею України? Чи бував хтось із вас у Києві? Що вам запам’яталося з поїздки?

— Київ — столиця України. Це велике старовинне місто. Красиве воно в будні і в свята, в усі пори року. Місто побудоване на берегах найбільшої ріки України — Дніпра. У Києві багато пам’ятників, музеїв, заводів, театрів, шкіл. Під містом проходить підземна залізниця — метро. У Києві працює наш уряд.

· Вправа «Асоціативний кущ».

· Робота над тестом.

Учні читають спроектований на екран текст.

Київ. Вокзал. Тут поїзд зі Львова.

Він їхав довго. У поїзді були діти:

Софійка, Богдан. Їх зустріла Марія.

— Про що ви дізналися з тексту? Звідки приїхали діти? Як розумієте слово киянка? (Киянка — жінка, яка живе у Києві).

· Використання технології «Сторітелінг».

Учні складають коротенький сценарій для фільму «Наш Київ», в основі сюжету якого — Київ у майбутньому.

9. Читання речень з пропущеними словами.

Наша держава — ________. Головне місто _______ — _______ .

(Україна, країни, Київ)

10. Звуко-буквений аналіз слова поїзд за допомогою цеглинок.

Усно складають речення з цим словом.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексійна вправа «ПОПС-формула» 2 .

______________________________

2 Детально описано в уроці № 19.

Урок 149. Буква «я», позначення нею двох звуків [йа]
Буквенний період

Мета: навчити правильно вживати букву я на позначення двох звуків [йа]; формувати читацькі навички; розвивати мовлення, фонематичний слух; виховувати бажання вчитися.

Обладнання: конструктор LEGO; кольорові олівці; ґудзики; квасоля; синельні палички; контейнер з піском; малюнки (лілія, піонія, ромашка, тюльпан, троянда, ряст, звіробій, нарцис, майори, орхідея, дзвоники, шавлія).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мовленнєва розминка

1) Веселий вірш.

Яблуко до яблука —

Як додати ще одне,

Яблук буде троє.

2) Робота над скоромовкою.

Якось Яків сіяв мак

Визрів ярий Яків мак,

Та щось коле, як їжак.

2. Мотивація навчальної діяльності

1. І солодкі, і кисленькі,

І довгасті, і кругленькі

До вподоби ви мені,

Соковиті та смачні.

Знають добре малюки:

Мова йде про. (ягідки).

2. Жовтий і продовгуватий,

Наче місяць молодий,

Не небесний, а земний. (Банан.)

Пригостить нас влітку. (слива).

4. Не лінуйся у лісочку зазирати під листочки.

Назбираєш у долоні стиглі ягідки червоні. (Суниці.)

5. Лист різний із оксамита,

Соком ягідка налита.

А для хворої дитини

Кращі ліки — чай з. (калини).

6. На порічку дуже схожа:

Круглолиця і пригожа.

Чорношкіра і пузата. (Смородина.)

— Прочитайте утворене слово. (Яблуко.) Назвіть послідовно звуки у слові яблуко. Який голосний чуєте у першому складі? А який приголосний чуєте перед звуком [а]? Вимовте звуки [йа]. Злиття цих звуків також позначається на письмі буквою я.

3. Повідомлення теми та завдань уроку

— Саме таку роботу букви я ми досліджуватимемо сьогодні на уроці.

4. Вивчення нового матеріалу

1) Вправа «Квест-дослідження». Спостереження за вимовою звуків.

— Познайомтеся: цих дітей звуть Тая і Ярик. Вони дуже раді, що ви розглянули звукові моделі слів. А тепер, доки ці малята бавляться та збирають фрукти, зробіть звуковий аналіз їхніх імен.

Двоє учнів виходять до дошки і записують звукові схеми слів-імен.

— Позначте звуки відповідними буквами. Яку «роботу» виконує буква я у словах Тая, Ярик? (Позначає звуки [йа].) Покажіть це цеглинками.

— Отже, скільки звуків позначає літера я?

2) Робота за підручником (с. 38-39).

Підготовчі вправи до читання

— Ярик назбирав повний кошик смачних ягід.

· Звуко-буквений аналіз слів.

Завдання за вибором. Вправа «Асоціативний кущ» (робота в групах)

(ліс, галявина, кошик, варення, компот, пиріг, смакота. )

(квітка, клумба, аромат, запах, ваза, вода, дощ. )

— Прочитайте слова, у яких літера я стоїть на початку слова.

— Прочитайте слова, у яких літера я стоїть у середині слова.

— Прочитайте слова, у яких літера я стоїть у кінці слова.

— Прочитайте імена хлопчиків.

— А тепер — дівчаток.

— Прочитайте назви квітів.

— Прочитайте назви музичних інструментів.

— Прочитайте назви міст України.

Читання тексту. Гра «Яка? Яке? Який?». Робота в парах

Робота над віршем «Сонечко» Лариси Цілик

— Про кого поетеса склала вірш?

· Читання вірша вчителем.

— Чи справдилися ваші очікування?

· Опрацювання тексту за технологією «Ромашка Блума».

Прості. Про кого йдеться у вірші?

Уточнювальні. Я можу помилитися, але, здається, діти викликали небесне сонечко.

Інтерпретаційні. Чому комаха подумала, що то її викликають?

Творчі. Яку веснянку знали Марійка та Оксанка?

Оцінювальні. Чи можете ви пояснити значення слова «сонечко»?

Практичні. Коли ми вживаємо слово «сонечко»?

Діти імітують кружляння сонечка над квітами.

Робота над віршем «Сонечкова донечка» Галини Манів

— Прочитайте заголовок вірша.

— Про що у ньому може йтися?

· Читання вірша вчителем.

— Чи справдилися ваші очікування?

· Робота зі словами. Збагачення словникового запасу.

— Розкажіть, як ви розумієте вислів «у цяточку цятка». (Стіна слів: у цяточку цятка.)

· Читання вірша учнями вголос.

· Самостійне напівголосне читання.

3) Гра «Слово у слові».

Квасоля — квас, Оля.

Перукарня — перука, рука.

4) Робота над прислів’ями.

Яблуко від яблуні далеко не котиться.

5) Гра «Хатка для джміля». Робота в групах.

В квітнику сьогодні свято —

Зацвіло квіток багато.

Заблукав тут джміль вусатий —

Між квіток шукає хату.

Діти шукають, у якій квітці може спочити джміль, назва квітки повинна містити літеру я.

Малюнки: лілія, піонія, ромашка, тюльпан, троянда, ряст, звіробій, нарцис, майори, орхідея, дзвоники, шавлія.

6) Робота над деформованим текстом.

Біл(я, а) школи маленький сад. У ньому ростуть (а, я)блун(а, я), вишн(а, я) та персик. Навесні сад зацвів. (А, Я)рослав та Наді(а, я) спостерігали за бджолами. Вони сідали у квіточки, немов у колисочки. Далі комахи полетіли на клумбу. Там квітнуть лілі(а, я), тро(а, я)нди, нарциси. Красиво довкола.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

1. Вправа «Обмін думками»

— Яке злиття звуків ми сьогодні вивчили? (Злиття [йа].)

— Якою буквою позначаємо ці два звуки? (Буквою «Яя».)

— Послухайте і скажіть, де ви чуєте злиття [йа] — на початку, в середині чи в кінці у таких словах: язик, шия, баян, уявіть, зівяли, ясно.

— Який ще звук може позначати буква Яя?

— Доберіть слова зі злиттям ля, тя, ря.

2. Цеглинка настрою

— З яким настроєм минув урок? Покажіть його на цеглинці зі смайликом.

“Нова українська школа” матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Related Post

Як заморозити кабачки для оладок на зимуЯк заморозити кабачки для оладок на зиму

Зміст:1 Замороження кабачків на зиму для оладок. Рецепт з покроковими фото1.1 Замороження кабачків на зиму – рецепт2 Как заморозить кабачки на зиму2.0.1 Состав / ингредиенты2.1 Пошаговое приготовление2.2 Похожие рецепты2.2.1 Остальные

Часник можна дітямЧасник можна дітям

Зміст:1 З якого віку можна давати дитині часник: вік для прикорму, корисні властивості часнику, переваги та недоліки його додавання до раціону малюка1.1 Корисні властивості часнику1.2 Шкода часнику1.3 Алергічна реакція1.4 Інші