Перевірені досвідом рекомендації Українцям Як зимують перепілки у природі

Як зимують перепілки у природі

Урок, Тема: Зміни в природі взимку? Як зимують тварини?

Тема: Зміни в природі взимку? Як зимують тварини?

Мета: ознайомити учнів з особливостями зимового періоду;

сформувати у дітей уявлення про те, як зимують тварини;

розвивати мовлення, увагу, пам’ять, допитливість, словниковий запас ;

виховувати дбайливе ставлення до живої природи.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: малюнки, цеглинки Lego, чарівна скринька, мікрофон.

І. Ранкова зустріч.

Холодно зараз в лісах і в лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Тепло і затишно в класі у нас,

Друзі, мої, я вітаю всіх вас!

1.Ранкове вітання з вчителем.

(Учні вибирають спосіб привітання на малюнку)

2.Вправа «Здрастуй, друг»

3. Щоденні новини.

(Дитина дня повідомляє про пор у року , називає місяць число день тижня, прогноз погоди)

ІІ. Актуалізація знань.

1.Мозковий штурм.

Які ознаки зими в неживій природі?

– Чи змінилося життя живої природи?

2. Гра «Чарівна скринька»

Сьогодні ми поведемо розмову про… А ось про що, ви знатимете, якщо відгадаєте, що знаходиться в нашій чарівній скриньці.

(Діти задають запитання, на які вчитель дає відповідь «так» чи «ні»).

ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

Молодий Горобчик сидів на гілці бузини і весело озирався. Усе довкола для

нього було надзвичайно гарним, новим і незнаним. Йому подобалося ніжне сонечко, легкий вітерець, яскраві відблиски річки. Він думав, що так буде завжди. Раптом пташеня почуло розмову двох ластівок, які сиділи неподалік.

– Шкода залишати улюблені місця, але час відлітати, – зітхнула одна.

– Так, скоро настане зима, – підтримала її інша.

– А що таке зима і чому вам кудись потрібно відлітати? – поцікавився Горобчик.

– Зима – це пора року, коли життя у природі наче завмирає. Сонце світить, та

гріє не так, як влітку, стоять люті морози, довкола все біле від снігу.

– Ви відлітаєте, тому що боїтеся холоду? – перепитала молода пташка.

– Ні, від холоду нас захистило би пір’ячко. Взимку немає комах, якими ми

– А як ви дізналися, що надходить зима? – не вгавав Горобчик.

–Хіба ти не помітив, що з кінця червня дні поступово коротшали? Це сигнал про настання несприятливих умов для нас, – повчали ластівки і приєдналися до невеличкої зграйки, що мандрувала на південь Африки.

– Треба всім повідомити про прихід цієї жахливої зими! Інакше вони можуть

загинути! – стурбований Горобчик полетів розносити страшну звістку. Він швидко дістався лісу та почав голосно цвірінькати про небезпеку. Зі схованок повилізали різні тварини.

–Ти чого такий галас здійняв? –перепитала Білочка.

– Тікайте! Насувається зима, а разом із нею люті морози, сніг, голод, –

стурбовано пояснив малий рятівник.

– То й що! – засміялася вона у відповідь. – Я маю таке тепле хутро, що мене

жодні морози не налякають, а запасів їжі у схованках я заготувала стільки, що на всю зиму вистачить.

– І я, – пропищала Лісова миша, – наносила у нірку насіння різних рослин, понад 10 кілограмів!

– Я,- озвався Ведмідь, – зараз багато їм, накопичую жир, який узимку захистить мене і від холоду, і від голоду, а потім залізу до барлогу і просплю там аж до весни.

–А я, доки холодно, згортаюся у клубочок і сплю у нірці до тепла і навіть снігу не бачу, – просопів Їжачок. Горобчик помітив зайчика, який боязко визирав з-за куща, і запитав:

– Я скоро почну линяти, – відповів довговухий. – Нове хутро в мене виросте

густе, тепле і біле. Взимку на снігу я буду зовсім непомітним для своїх ворогів. Їстиму кору дерев, знайду собі щось під снігом. Ні, зима мене не лякає.

– Отже, лише пташки бояться зими і тікають у теплі краї? Мабуть, треба і мені збиратися у дорогу, – із сумом промовив Горобець.

– Не всі птахи відлітають у теплі краї. Я, наприклад, залишаюся, –прокричала

Сорока. –Тобі теж не варто хвилюватися. Ми із тобою завжди знайдемо у лісах та парках їжу. Та, якщо стане дуже холодно і зовсім скрутно, ми перелетимо ближче до житла людей, де завжди є чим поживитися. Деякі люди навіть виготовляють годівниці і не дадуть нам загинути.

Вислухавши всіх, Горобчик зрозумів, що тварини по-різному пристосувалися до холодної пори року і нічого не бояться. Він із нетерпінням очікував зиму і сніг, якого ще ніколи не бачив, та про всяк випадок пригледів велику годівницю.

1. Вправа «Мікрофон»

– Як же тварини готуються до зими?

– Чому одні тварини впадають в сплячку, а інші ні? Розгляньте уважно малюнки та зробіть висновок, використовуючи такі слова як «я вважаю, що…», «тому що…».

Звірята віс дружно ставали,

Швидко скінчилась хвилинка.

І V . Закріплення та узагальнення знань, умінь та навичок.

1. Гра «Хто як зимує»?

(Цеглинки Lego: синій колір – впадають у сплячку, червоний – активні, помаранчовий – роблять запаси. Діти беруть малюнки(вовк,заєць, ведмідь, лисиця, борсук, їжак, метелик, білка, миша – полівка,олень, дикий кабан,жаба. За командою на малюнок ставлять цеглинку необхідного кольору.) -1, 2, 3 цеглинка місце своє займи. 2. Гра «За і проти» (зелена цеглинка – за, червона цеглинка – проти)

  • Заєць взимку їсть моркву та капусту.
  • У лісі всі звірі впадають у сплячку.
  • З настанням холодів всі звірі готуються до зими.
  • Ведмідь взимку не спить.

Лисиця добре чує під снігом мишу.

3. Гра «Хто де зимує?»

З’єднати стрілками малюнки і словосполучення

Жабка на дні ставка, в намулі

Змія під корінням пенька Кажан у печерах, у будівлях 4. Цікаво знати.

-А чи знаєте ви, що їжак може не їсти 236 діб, а ведмідь – 180. За зиму їжак втрачає майже половину своєї ваги. Лось має найбільші роги серед звірів України, їх вага до 20 – 25 кг, а розмах до полутора метрів. У листопаді грудні лосі скидають роги. Взимку під снігом у ведмедиці народжуються маленькі ведмежата, маса яких становить 500г. Мама годує малюків молоком. За рік лисиця знищує кілька тисяч гризунів. Стрибати з дерева на дерево білці допомагає її хвіст. Він служить їй і кермом, і парашутом. А взимку білка накривається хвостом, як ковдрою.

V . Рефлексія.

  • Сьогодні на уроці я дізнався..
  • Я зрозумів, що …
  • Мене здивувало …
  • Вдома я розкажу…

V І. Оцінювання.

тож урок пройшов не марно.

А наостанок хочу вам сказати:

Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику в будці, в сараї корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо –
В будку Шаркові настелим соломи,
Зайчикові покладемо під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти.
Теплу корівці поставим водичку,
Птицям насиплемо крихт в годівничку…
Як допоможемо дружно, малята, –
Виживуть взимку птахи і звірят а.

Урок 90. Як зимують комахи
Розділ 2. Природа взимку

формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: картки, предметні малюнки, комп’ютер, відеоролик, аудіоролик, папір, фарби.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, математична.

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Обговорення у загальному колі

— Пригадайте, як комахи готувалися до зими. (Діти висловлюють свої міркування.)

— Що змінилося у їхньому житті взимку? (Відповіді дітей.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?

— Сьогодні ми дізнаємося, як зимують комахи.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

1) Мінілекція.

— Кожен вид комах зимує по-різному. Наприклад, семикрапкові сонечка восени гуртуються і шукають місце для спільного зимування. Ці види комах тільки в холодну пору тримаються купи, а зазвичай, живуть поодинці. У корі дерев переважно зимують і павуки.

Сонечка сплять усю зиму, чого не можна сказати про мурах. Ці види комах не впадають у сплячку, ба більше, не бояться зими. Холодну пору мурахи переживають у своїх мурашниках, а зігріваються вони за рахунок гліцерину, що виділяється у їхніх тілах ще з осені.

Бджоли теж не впадають у зимову сплячку. Комахи всі три місяці майже нерухомо сидять у гніздах. А от мухи належать до тих категорій, які сплять всю зиму. Ці комахи здатні проспати пів року. Зате пробудження з настанням тепла у них складне — мухам потрібен місяць, аби повністю прокинутися.

2) Технологія «Навчаючи — вчуся».

— Де зимують метелики кропив’янка, лимонниця, білан капустяний, жук сонечко, мухи?

Після ознайомлення з матеріалом, що міститься на картці, учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.

Коли всі поділилися тим, що їм відомо, обговорюють почуте у класі.

• Кропив’янка — один з найвідоміших метеликів. Вони дуже красиві та яскраві. Живуть по всьому світі, п’ють сік фруктів і квітів маргаритки, айстри. Метелик називається кропив’янкою, оскільки його гусениці їдять листя кропиви і відкладають там яйця. Кропив’янки ховаються від холоднечі та впадають у стан заціпеніння. Коли починаються морозні дні, метелик промерзає, але не гине. Перші промені весняного сонця повертають його до життя, тому він залишає своє укриття. А зимує кропив’янка зазвичай на горищах, в сараях або інших місцях.

• Метелик лимонниця відрізняється від інших кольором і формою крил, які здаються обрізаними. Передні крила самців мають зеленувато-жовтий окрас, а самки — білий із зеленим відливом; в центрі кожного крильця — невелика помаранчева пляма. Саме за крилами і відрізняють цих метеликів. З настанням холодів лимонниця знаходить теплі, затишні місця для зимівлі. Гусениці харчуються великим спектром рослин і не відмовляються поласувати нектаром. Лимонниці часто зимують під плющем. Світле зеленувате забарвлення нижньої частини крил і товсті прожилки забезпечують метеликові добре маскування.

• Білан капустяний — це шкідлива комаха, яка завдає чимало шкоди, знищуючи капусту. Лялечки білана зимують на деревах, чагарниках або стінах будинків. Через невеликий відрізок часу після вильоту особини починають відкладати свої яйця на листках капусти. Молоді гусениці живуть разом і наприкінці літа роблять спільне «зимове гніздо», обсновуючи павутиною засохле листя на дереві. У такому гнізді кожна гусениця живе в окремому щільному напівкулястому коконі. Навесні гусениці, що пережили зиму, перший час тримаються скупчено. Та потім вони розповзаються і ведуть одиночний спосіб життя.

• Сонечка живуть улітку поодинці, не звертаючи уваги одне на одного. Але восени багатотисячними зграями злітаються в місця зимівлі. Це може бути мох, кора дерев або камені. Особливо кмітливі червоно-чорні комахи ховаються в людських оселях. Восени основне завдання сонечок — це пошук затишного і сухого місця для зимового відпочинку. Сніжну і холодну зиму сонечка, на жаль, не побачать, оскільки вони впадають у сплячку ще до настання холодів. У цю пору року цілі гурти сонечок захищаються від морозу в затишних місцях. Узимку серед голок хвойних дерев можна знайти семикрапкове сонечко.

• Кімнатна (хатня) муха — комаха родини справжніх мух, у дикій природі вже практично не зустрічається. Веде переважно денний спосіб життя. Одна з найрозвиненіших комах. Небезпечний переносник багатьох видів захворювань. Деякі мухи з настанням зими гинуть, інші ж зимують, сховавшись в затишних місцях, а з настанням весни прокидаються і починають розмножуватися. У теплому приміщенні кімнатні мухи живуть і розмножуються протягом усього року. Якщо влітку зловити муху — завдання не з легких, то перед початком зими вони стають млявими, сонними і повільними. Головне завдання мухи в такий період — знайти надійне укриття з рівною температурою повітря. Місцями зимівель комах, як правило, є щілини у віконних рамах, підвали приміщень або балкони. Щойно муха знаходить місце для зимівлі, вона впадає в сплячку. Всі біологічні процеси організму комахи зупиняються на шість місяців. З настанням відлиги мухи поступово починають прокидатися і повертатися до звичайного способу життя.

Висновок. Комахи зимують дорослими, у вигляді лялечок, яєць, гусені. Пристосування комах до зими — це приклади зимових явищ у живій природі.

3) Вправа-гра «Нумо пригадаємо, яких комах ми знаємо».

• Червона комаха, у крапочку чорну, пролізла до нас крізь віконечко, маленька й кругленька, доволі проворна, як звати її? Та це ж. (сонечко).

• Наступна чудо-комашка найбільша з-поміж усіх трудяжка, яка інколи кусається й. (мурашкою) називається.

• Серед літа біля липки виграють сопілки, скрипки. Це не скрипки, не сопілки, то медок збирають. (бджілки).

• Як дзижчу я в літній день, чуло кожне вухо. Залітаю в кожен дім, знають всі мене. Я — . (муха).

• Вісім лапок працьовитих вміють сіточку зробити, між гілок прилаштувати та на мушок полювати. Це ж. (павук). (Його часто помилково класифікують як комаху, але насправді він належить до членистоногих тварин із класу Павукоподібні.)

Учні переглядають відео (https://youtu.be/c0kaApiyDk8) та виконують рухи.

2. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях

1) Робота за підручником (с. 16).

— Щоб дізнатися, як зимують інші комахи, прочитайте текст у підручнику, обговоріть із сусідом по парті.

— Пригадайте, що відбувається з родиною восени.

(Учні складають колективну розповідь.)

З настанням осені, холодних ночей оси залишають гніздо. Розлітаються околицею, припиняють роїтися. Кожен живе сам по собі. Комахи не проявляють активності, стають малорухомими, сонними, уразливими. Подальша доля кожного з них складається по-різному.

Робочі самки доживають свій життєвий вік із завершенням теплих днів. У середині осені вони ци-пеніють, замерзають. До кінця літа в організмі оси сповільнюються обмінні процеси, триває підготовка до зимівлі. Температура тіла падає до критичного рівня, що попереджає замерзання в холодні зимові дні. Комахи спокійно переносять суворі, снігові деньки за умови знаходження затишного місця.

Оси взимку харчуються речовинами, які накопичилися в організмі протягом останніх літніх днів. Спеціальних запасів не роблять.

2) Музична фізкультхвилинка.

Учні виконують караоке пісні Наталії Май «Метелик» (https://youtu.be/TIqIAsmBjF4), імітують рухи метелика.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

1) Вправа «Поняття».

Учитель вертикально на дошці записує основне поняття, що опрацьовують учні. Вони називають ознаки цього поняття. Обов’язковою умовою є те, щоб слова мали спільні з основним поняттям літери.

Колективно.

Одноосібно.

Малорухомо.

2) Математична розминка.

• Щоб виробити 500 г меду, одній бджолі необхідно 10 мільйонів разів злітати від вулика до квітки і назад. Скільки разів потрібно злітати бджолі, аби виробити 1 кг меду? (10 + 10 = 20 (млн разів).)

• В Австралії живуть дощові черв’яки, які можуть досягати 3 метри завдовжки! А найдовший черв’як на планеті — Лінеус Довжелезний. Його довжина — 15 метрів! У скільки разів черв’як Довжелезний довший за австралійського дощового черв’яка? (15 : 3 = 5 (разів).)

• Найбільша бабка — Meganeuropsis permiana, розмах її крил становить 72 сантиметри! Найбільший метелик — нічний метелик сімейства Совок. Розмах його крил — 35 сантиметрів! На скільки сантиметрів розмах крил бабки більший за розмах крил метелика? (72 – 35 = 37 (см).)

3) Рубрика «Чи знаєте ви. ».

Учні зачитують та обговорюють повідомлення (підручник, с. 18) про зимівлю попелиць.

4) Творча вправа.

Учні виконують малюнок метелика (мурашки, бабки, жука) способом монотипії, демонструють свої роботи.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Не хочу хвалитися, але я. »

Кожен учень доповнює фразу «Не хочу хвалитися, але я. » словами, які стосуються теми уроку. (Наприклад: дізнався (дізналася), як зимують комахи, чим небезпечні мухи, що стається з родиною ос восени та взимку тощо.)

“Нова українська школа” матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Related Post

Скільки часу потрібно розігрівати духовкуСкільки часу потрібно розігрівати духовку

Якщо у вас стандартна електрична духовка, то їй на розігрів піде в середньому 15-20 хвилин. Тут все залежить від того, який рецепт. Чим вище температура, яку рекомендують у рецепті, тим

Солоння капусти на зиму хрусткі в банкахСолоння капусти на зиму хрусткі в банках

Зміст:1 Найпростіший рецепт солоної капусти на зиму2 Засолювання капусти на зиму в банках: рецепти прості, хрустка, без оцту, з оцтом, з розсолом (покроково з фото)2.1 Як засолити капусту в банку

Скільки коштує електричка із Томська до НовосибірськаСкільки коштує електричка із Томська до Новосибірська

Зміст:1 ж/д билеты Томск — Новосибирск2 Жители Томска смогут ездить до Новосибирска на электричке с декабря2.1 Что еще почитать2.1.1 Умер последний из “главных свидетелей” перестройки: чем запомнился Николай Рыжков2.1.2 За